Hra Kružno
Hra Kružno
Jedná sa o strategickú stolovú hru, ktorá sa hrá na šesťuholníkovej šachovnici. Popis na obale herného setu uvádza, že táto hra je jednoduchá ako Dáma a náročná ako Šach. Prvýkrát bola publikovaná v roku 2005. Vytvoril ju Američan Mark Palko (zaujímavosťou je, že autorov starý otec ešte ako mladý chlapec emigroval zo Slovenska). Ako prví sa s hrou oboznámili študenti Palkovej matematickej triedy. Účelom hry bolo dať študentom možnosť pracovať s netranzitivitou (A>B, B>C, C>A).
Aby sme lepšie pochopili netranzitivitu, na ktorej je založená hra Kružno, je potrebné sa najskôr oboznámiť s pojmom tranzitivita. Hovoríme, že reálne čísla majú tranzitívne vlastnosti. To znamená, že ak máme tri reálne čísla (A, B a C) a vieme, že A>B a B >C, potom tiež vieme, že A>C. Tranzitivita je príliš zrejmá, aby sme ju pochopili. Aby bolo možné premýšľať o koncepcii, musíme premýšľať o jej opaku rovnako: A>B, B>C a C>A. Tieto opačné vzťahy potom nazývame ako: intranzitívne/neprechodné alebo netranzitívne,
(non-transitive). Netranzitívne vzťahy sú silne proti-intuitívne. My jednoducho neočakávame, svet fungujúci na základe tohto princípu. Ak máte radi karamelovú zmrzlinu viac ako čokoládovú zmrzlinu, a čokoládovú zmrzlinu radšej ako vanilkovú zmrzlinu, môžete očakávať, že budete mať radšej karamelovú ako vanilkovú. Je tu aj istý prvok variability, teda práve by ste mohli mať chuť na vanilkovú zmrzlinu – ale v priemere očakávame, že tieto vzťahy platia. Jeden z príkladov použitia netranzitívneho vzťahu je aj hra – Kameň, Papier, Nožnice.
Hra Kružno sa u študentov osvedčila, bola dobre hrateľná a obľúbená. A tak sa jej autor neskôr rozhodol, že ju uvedie na trh. Vzhľadom k tomu, že netranzitivita predstavuje kruhový vzťah/kruh, Palkov srbský priateľ, navrhol pre hru meno: Kružno (slovo: kružno v srbštine znamená: kruhový/ kruh).
Tvorca hry nemal informáciu o tom, že na svete existuje obec s názvom: Kružno. To, že sa strategická hra a naša obec volajú rovnako, je teda výsledkom náhody.
Obec Kružno sa v roku 2011 skontaktovala s Markom Palkom – tvorcom hry Kružno a zakúpila 3 sady tejto hry.
Hra Kružno bola ešte v tom istom roku zaradená do programu Dní obce Kružno - ako nová súťažná disciplína. Víťazi tohto turnaja v hre Kružno, boli ocenení najväčšou cenou spomedzi všetkých. Zúčastnili sa obcou organizovaného zájazdu do Bratislavy.
V jarných mesiacoch roku 2013 obec začala s výstavbou veľkého herného plánu a domčeku na figúrky, pre potreby tejto hry – priamo v centre obce.
Pravidlá hry Kružno
1. Šachovnica
Hra sa hrá na šesťuholníkovej šachovnici s vytieňovaným vonkajším okrajom.
2. Figúrky
Každý hráč má tri druhy figúrok: veže, jazdcov a strelcov (z každej po tri kusy).
3. Pohybovanie
Figúrky sa pohybujú po jednom políčku do akéhokoľvek smeru a preskakujú súperove figúrky tak ako v „Dáme“.
4. Skákanie
Na to, aby mohol hráč skákať, musí stáť vedľa súpera a musí pristáť na voľnom políčku, hneď za súperom. Hromadné skoky sú povolené. Figúrka môže preskočiť akúkoľvek figúrku, okrem tej, ktorá ju môže zobrať. Veže berú strelcov, strelci berú jazdcov, jazdci berú veže. Napríklad biela veža môže preskočiť akúkoľvek figúrku na šachovnici, okrem čierneho jazdca. Hráč môže preskočiť jednu zo svojich vlastných figúrok bez toho, že by o ňu prišiel a potom preskočiť súperovu figúrku.
5. Okraj
Figúrka, ktorá sa dostane do časti vytieňovaného okraja, ho musí opustiť pri ďalšom ťahu, pokiaľ nie je blokovaná figúrkami súpera.
6. Zoskupovanie
Figúrka sa nesmie dotknúť viac než štyroch neprotichodných figúrok.
7. Výhra
Ten hráč, ktorý zoberie súperovi všetky figúrky jedného druhu (všetky jeho veže, jazdcov alebo strelcov) vyhráva hru.
Kružno a Kružno
Obec Kružno – Obec nachádzajúca sa na juhu stredného Slovenska. Vznikla v roku 1922, žije v nej 350 obyvateľov. Pomenovaná je podľa studne Kružina, ktorá sa nachádza na jej území.
Hra Kružno – Hra vytvorená Markom Palkom z USA. Prvýkrát bola publikovaná v roku 2005. Je založená na princípe netranzitivity a pôvodne bola určená ako pomôcka pre študentov matematickej triedy. Pomenovaná je podľa srbského slova:
kružno – kruhový/kruh. (Netranzitivita predstavuje kruhový vzťah/kruh).